يکشنبه, 29 بهمن 1396
عنوان : حضور رئیس سازمان نقشه برداری كشور در جلسه ژئوماتیك و نقشه برداری استان زنجان+عكس
کد خبر : ۸۹۰  :  :  تاريخ :
 ۱۳۹۳/۰۶/۰۲ 
ساعت : ۱۰:۱۲:۵۳


به منظور بررسی اهم مسائل و مشکلات حوزه نقشه برداری و ژئوماتیک در استان زنجان 29مردادماه جلسه ای در محل استانداری زنجان و با حضور دکتر اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، مهندس انصاری استاندار زنجان، آقای امیدمقدم مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری زنجان، دکتر صدیقی مدیرکل نقشه برداری زمینی سازمان نقشه برداری کشور، مهندس میلان‏ مدیر کل‌ نقشه‌برداری منطقة شمال غرب کشور، دکتر توکلی مشاور رئیس سازمان ، معاونین و مدیران دستگاههای اجرایی استان زنجان برگزار شد.

در ابتدا گزارش جامعی از وضعیت نقشههای موجود شهری و پوششی استان زنجان توسط مدیر کل آمار و اطلاعات استانداری زنجان ارائه شد.

سپس مهندس انصاری استاندار زنجان، در خصوص لزوم نقشه و اطلاعات مکانی جهت توسعه پایدار و استفاده از آن در طرحهای عمرانی، برنامه ریزی و خدمات شهری مطالبی را عنوان نمود.

درادامه این جلسه مهندس انصاری گفت: هم اکنون پیشرفت های زیادی در حوزه علم و فناوری دنیا بوجود آمده و بهره گیری سازمان نقشه برداری از این امکانات و فناوری به طور یقین به ارتقا حوزه ژئوماتیک منتهی خواهد شد.

استاندار زنجان از رئیس سازمان نقشه برداری کشور درخواست کرد، به منظور برنامه‌ریزی‌های کلان در استان زنجان و برطرف کردن نیازهای اطلاعات مکانی، نقشه‌های به روز از این استان تهیه شود.

در ادامه آقای دکتر آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، در رابطه با کاربرد علم ژئوماتیک در زمینه ‏های مختلف و استفاده از آن در پیشرفت کشور مطالب جامعی ارائه نمود.

دکتر اردلان در سخنرانی خود اطلاعات مکانی را برای ایجاد توسعه و مدیریت بهینه سایر زیر ساخت ها مانند حمل و نقل و ... بسیار تاثیر گذار عنوان نموده و اظهار داشت:  اهمیت توجه به موضوع اطلاعات مکانی می تواند،  در تمام حوزه‏ها چشم انداز رو به رشدی را فراهم کند.

وی به کارگیری نقشه برداری در امر سیاست‏گذاری و برنامه ریزی در بخش کشاورزی، منابع طبیعی و زمین شناسی را لازم و ضروری دانست و افزود: نقشه برداری دقیق، به تعیین محدوده و مساحت زیر کشت اراضی منجر می شود که این امر باعث مدیریت بهینه منابع و صرفه جویی در منابع مالی کشور خواهد گردید.

همچنین رئیس سازمان نقشه برداری کشور بکار گیری و اطلاعات مکانی را در امر مدیریت بحران به ویژه در زمان وقوع زلزله و سیل بسیار تاثیر گذار عنوان کرد وگفت: ایران در زمره کشورهای پر خطر در حوادث مترقبه و غیر مترقبه به ویژه زلزله به شمار می رود و تحقیقات انجام شده نشان می دهد، تغییرات پوسته زمین در بخشهای مختلف کشور متفاوت است. که این مسئله بازنگری در فرایند اجرای طرحهای بزرگ اقتصادی و همچنین توسعه مناطق شهری را ضروری می نماید. در این راستا  سازمان نقشه برداری می تواند با تعیین نقاط پر خطر کشور، به مکان یابی و ساخت و سازهای ایمن کمک فراوانی کند.

  در خاتمه استاندار زنجان ضمن تشکر و قدردانی از حضور آقای دکتر آزموده اردلان در این جلسه، ضمن یادآوری جایگاه سازمان نقشه برداری کشور در برنامه ریزی های کلان کشوری، آمادگی این استان جهت همکاری با این سازمان را اعلام کرد.

لازم به ذکر است ، پس از اتمام جلسه، دکتر اردلان و هیئت همراه از دستاوردهای گروه نقشه برداری دانشگاه زنجان بازدید نمودند .بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8