يکشنبه, 29 بهمن 1396
عنوان : دیدار رئیس سازمان نقشه برداری كشور با استاندار زنجان و شركت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان زنجان
کد خبر : ۱۵۸۵  :  :  تاريخ :
 ۱۳۹۶/۰۵/۲۹ 
ساعت : ۱۳:۴۴:۴۸

دیدار رئیس سازمان نقشه برداری كشور با استاندار زنجان و شركت در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان


   

آقای دکتر آزموده اردلان رئیس سازمان نقشه برداری کشور، طی سفر دو روزه به استان زنجان با استاندار این استان جناب آقای مهندس درویش امیری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آقای دکتر طهماسبی دیدار کرد و در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان شرکت نمود. آقای دکترتوکلی معاون فنی سازمان نقشه برداری کشور به اتفاق آقای مهندس احمدیه مدیرکل سامانه ها و زیرساختهای اطلاعات مکانی سازمان، آقای مهندس اکبری مدیرکل نقشه‌برداری منطقه شمال غرب و آقای مهندس رفیع میرزا مدیرکل  نقشه‌برداری منطقه غرب کشور نیز دراین سفر ایشان را همراهی کردند. در این سفرآقای دکتر اردلان با آقای مهندس درویش امیری استاندار محترم زنجان در خصوص زیرساخت اطلاعات مکانی و عکسبرداری هوایی پوششی و موردی استان توسط سازمان نقشه برداری کشور گفتگو کردند.


    آقای دکتر اردلان و هیأت همراه با آقای دکتر طهماسبی رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان، معاونین و کارشناسان آن سازمان جلسه ای برگزار کرده و در این جلسه، دکتر اردلان ضمن اعلام آمادگی سازمان نقشه برداری کشور به عنوان بازوی فنی سازمان برنامه و بودجه کشور تصریح نمودند: همه استان ها به ویژه استان زنجان ، به منظور توسعه و بهینه سازی برنامه ریزی ها، نیاز به سیستم هایی دارند تا از طریق آن، نقشه و اطلاعات مکانی به سهولت دراختیار سازمان ها و دستگاه های اجرایی استان قرارگیرد که مرتفع کردن این نیاز، تنها از طریق استقرار زیرساخت داده مکانی استانی، امکانپذیر است. ایشان در ادامه افزود: امروزه در جوامع پیشرفته به عنوان یکی از شاخص های توسعه و پیشرفت، زیر ساخت اطلاعات مکانی یاد می شود و اگر این زیرساخت در جامعه ای بوجود آید مسلما آن جامعه در راه توسعه پایدار و همه جانبه است. در این جلسه همچنین آقای مهندس احمدیه مطالب مبسوطی در خصوص زیرساخت اطلاعات مکانی و ضرورتهای آن ارائه نمود. در این جلسه مقرر شد اداره کل نقشه‌برداری منطقه شمال غرب با هماهنگی اداره کل سامانه ها و زیرساختهای اطلاعات مکانی، پس از آماده شدن سرور مربوطه، سرویسهای اطلاعات مکانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان را راه‌اندازی نماید.

    آقای دکتر اردلان و هیأت همراه همچنین در نشست خبری که به مناسبت حضور ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور در استان در محل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان تشکیل شده بود به همرا ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه ریزی شرکت کرده و سؤالات خبرنگاران را در حوزه های مختلف مربوط به نقشه و اطلاعات مکانی پاسخ گفتند. ایشان با بیان اینکه در کشورهای مترقی، سازمان‌ها بر اساس عقلانیت اداره و امور پیگیری می‌شود و بر همین اساس سازمان مدیریت و برنامه و بودجه مسئولیت برنامه‌ریزی را برای توسعه برعهده دارد که سازمان نقشه‌برداری کشور بازوی فنی برای سازمان برنامه و بودجه محسوب می‌شود، افزودند : نخستین گام، توسعه شناخت وضع موجود است و سازمان نقشه‌برداری اقدامات مختلفی را پیگیری می‌کند که از آن جمله ناوبری بوده است که ناوبری امکان حرکت دقیق از یک مکان به مکان دیگر را فراهم و برای توسعه و پیشرفت جامعه از جمله ضروریات محسوب می‌شود .در حال حاضر در عصری زندگی می‌کنیم که هر کسی اطلاعات بیشتری داشته، توانا بوده و در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد اطلاعات شامل موقعیت و مکان است و اگر سازمان‌ها بتوانند به بهترین نحو از اطلاعات توصیفی و اطلاعات موجود استفاده کنند به سازمانی توانمند تبدیل خواهند شد . رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور یادآور شد: نقشه جامع سرمایه‌گذاری که در استان‌ها ترسیم می‌شود، نشانگر ظرفیت‌های مختلف برای سرمایه‌گذاران در استان است و امیدواریم که در استان‌ها از اطلاعات مکانی و توصیفی که در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود، حداکثر استفاده را بکنند .

 
    آقای دکتر اردلان و هیأت همراه در ادامه سفر خود به استان زنجان ، در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان به ریاست آقای مهندس درویش امیری شرکت کردند. در این جلسه، رییس سازمان نقشه برداری کشور، ضمن اعلام خدمات قابل ارائه توسط اداره کل نقشه برداری منطقه شمال غرب کشور، اظهارداشت: باتوجه به شرایط استان زنجان ، سازمان نقشه‌برداری آمادگی دارد تا در صورت نیاز ایستگاه های تعیین موقعیت ماهواره ای GNSS  در این استان را افزایش داده، تا شرایط توسعه زیرساخت های اطلاعات مکانی در بخش های مختلف اعم از صنعت، نفت و کشاورزی فراهم شود. به این ترتیب با حفظ و گسترش این شبکه ها، سیستم مرجع مختصات در این استان مهیا خواهدشد. ایشان همچنین ضمن بیان الزامات و مزایای زیرساخت اطلاعات مکانی بر ضرورت ایجاد SDI در استان به عنوان بستر توسعه پایدار تأکید نمودند. آقای دکتر اردلان با ارائه گزارشی از وضعیت نقاط مبنائی و بنیادین سازمان در سطح استان، آنها را جزء سرمایه‌های استان برشمرده و خواهان مساعدت استانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در حفظ و نگهداری آنها شدند.


بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8