يکشنبه, 29 بهمن 1396
عنوان : برگزاری جلسه در خصوص اهمیت نقشه و اطلاعات مكانی و بررسی مسائل و مشكلات مربوط به تهیه، تولید و استفاده از نقشه و اطلاعات مكانی در استان آذربایجان شرقی
کد خبر : ۱۱۶۲  :  :  تاريخ :
 ۱۳۹۴/۰۸/۱۷ 
ساعت : ۱۳:۳:۱۹


بررسی اهمیت نقشه و اطلاعات مكانی در استان آذربایجان شرقی

 

    نشستی  در خصوص اهمیت نقشه و اطلاعات مکانی و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به تهیه، تولید و استفاده از نقشه و اطلاعات مکانی در استان آذربایجان شرقی 12 آبان ماه برگزار شد.

در این نشست آقای دکتر آزموده اردلان معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور، دکتر بهبودی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان آذربایجان شرقی، جمعی از مدیران، معاونین، رؤسا و کارشناسان تعدادی از دستگاه‏های اجرائی استان حضور داشتند.

    در ابتدای جلسه دکتر بهبودی ضمن خیر مقدم به رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور و همراهانشان طی سخنانی به بیان اهمیت نقشه و اطلاعات مکانی و برخی موارد کاربرد آنها پرداخته و بر وابستگی اکثر تصمیم‏گیری‏های مهم مدیریتی بر  اطلاعات مکانی تأکید داشتند.

   در ادامه جلسه، دکتر اردلان ضمن تبیین جایگاه نقشه و اطلاعات مکانی در فرآیندهای تصمیم‏گیری، به تشریح نقش و جایگاه سازمان نقشه‌برداری کشور در این خصوص پرداخته و وظایف و توانمندی‏های این سازمان را در رابطه با تهیه، تولید و نگهداری انواع نقشه و اطلاعات مکانی را برشمردند.

ایشان همچنین با ارائه آماری از زیرساخت‏های اطلاعات مکانی موجود در سطح استان آذربایجان شرقی شامل نقاط درجه 1، 2 و 3 GPS  و ایستگاه‏های ترازیابی دقیق درجه 1، 2 و 3، ایستگاه‏های دائمی ژئودینامیک و ایستگاههای چند منظوره و نقشه‌های پوششی 1:25000 ، آنها را جزو دارائیهای زیربنائی استان برشمرده و خواستار مشارکت سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی در نگهداری، حفظ و توسعه آنها تحت هدایت سازمان نقشه برداری کشور شدند.

   پس از سخنان ریاست سازمان نقشه‌برداری کشور، رؤسا و مدیران کل دستگاه‏های اجرائی استان به بیان نقطه نظرات و مشکلات دستگاه‏های خود در رابطه با تهیه، تولید و بکارگیری نقشه و اطلاعات مکانی پرداخته و در این رابطه سؤالاتی را مطرح ساختند که توسط دکتر آزموده اردلان و همراهانشان پاسخ داده شد.

از اهم این درخواستها می ‏توان به فراهم ساختن زمینه اطلاع رسانی و به اشتراک گذاری نقشه و اطلاعات مکانی اشاره کرد که در این رابطه دکتر اردلان با اشاره به تهیه سامانه NSDI  در اداره کل سامانه‌ها و زیرساختهای اطلاعات مکانی کشور، نوید فراهم آمدن امکان تبادل و به اشتراک گذاری برخط اطلاعات مکانی از طریق این سامانه و ژئوپورتال مربوطه را تا چند ماه آینده به حاضرین دادند.

 در این جلسه همچنین پیشنهاد آغاز ایجاد SDI  در استان آذربایجان شرقی با توجه به آگاهی، شرایط فنی و نیاز موجود در استان ارائه شد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8